Tapeta naścienna - ornament, metoda klejenia tapety papierowej

To może zdradzę kolejny szczegół z wielkich przemian w moim małym mieszkanku ;). Nie dość, że zdecydowałam się na dość wyrazisty zestaw kolorów, o czym napiszę ostatecznie po wykończeniu i posprzątaniu (jak już będzie można porobić zdjęcia po wszystkim), to jeszcze odważyłam się w całość wkomponować piękną tapetę, która znalazłam na allegro. 10 m kosztowało 42 zł z przesyłką. Tapeta jest papierowa. Zdecydowałam się na właśnie taką gdyż do łask wracają zdobienia ścian w charakterze różnego rodzaju ornamentów. Wzór na mojej ścianie jest dość duży, wyrazisty. Tło ma kolor ciemnografitowy, ornament ma kolor platyny. Mimo trudności z położeniem tapety - kleiliśmy ją na farbę lateksową, wg poradnika dostępnego na muratorze, po czym tapeta w ogóle się nie przykleiła do ściany - jestem niezwykle zadowolona z efektu. Być może aranżacja nie należy do subtelnych, ale lubię wyraziste kolory i połączenia, ponadto wygląda tak tylko jedna ściana w całym pomieszczeniu, więc raczej nie przesadziłam ;). Oceńcie sami ;)

Zamieszczam poprawną i sprawdzoną instrukcję do klejenia papierowej tapety na ścianie:

 • Tapetę ucinamy tak, by jej pasek stanowił trochę więcej (ok. 10 cm więcej) niż wysokość ściany. Jeżeli tapeta ma wzór to w każdym kolejnym pasku uwzględniamy przesunięcie, które albo jest podane na opakowaniu, albo należy samemu zmierzyć. Tnąc taki pasek uwzględniamy + długość przesunięcia + te ok. 10 cm.
 • Docięty pasek, zanim zostanie nasmarowany klejem, można dołożyć do ściany i upewniając się, że jest on dokładnie pionowo, należy odrysować linie boczne leciutko ołówkiem, po to by w trakcie klejenia dołożyć do tej linii brzeg tapety i nie martwić się, że nakleimy ją krzywo.
 • Klejenie ma 3 etapy:
  - Jeżeli ściana jest zagruntowana, to przechodzimy do kolejnych myślników.
  Jeśli nie jest, wówczas należy zagruntować ją. W tym celu może nam posłużyć sam klej do klejenia tapet, jeżeli takie informacje znajdują się na opakowaniu. Wtedy też producent podaje proporcję w jakiej należy zmieszać proszek z wodą by otrzymać produkt do gruntowania. Wymieszany produkt o kleistej konsystencji należy wtedy nanieść pędzlem na ścianę i najlepiej poczekać 24 h zanim przejdzie się do kolejnych etapów.
  - Pasy tapety rozkładamy na równej powierzchni (wzorem do podłogi) i nanosimy pędzlem klej (przygotowany wg przepisu na opakowaniu)  na jej  pustą stronę tak, by nie kapało nam z pędzla. Posmarowaną tapetę składamy na pół i zostawiamy na 3 min.
  - Po upływie czasu rozkładamy delikatnie tapetę, zauważymy że klej w nią wsiąkł i jest ona prawie sucha (każda papierowa tapeta przed nałożeniem na ścianę musi w ten sposób nasiąknąć klejem). Teraz nakładamy na nią klej w obfitych ilościach, takich by nie doszło do jego wyschnięcia zanim położymy tapetę na ścianę. Zasada jest taka, że lepiej nałożyć za dużo kleju niż za mało. Nie zapominamy o dokładnym wysmarowaniu brzegów. Omijanie ich, nie dokładne nasmarowanie klejem, powoduje odwijanie przyklejonej tapety na brzegach.
  - Dokładnie nasmarowaną tapetę możemy od razu rozwiniętą doklejać do ściany, lub po nasmarowaniu klejem szybciutko, lekko zaginamy w 1/4 długości od dolnego końca i kleimy na ścianie. Ten drugi sposób pozwoli nam na klejenie tapety tak, żebyśmy mogli ją swobodnie dopasować do wcześniej narysowanych linii i uniknąć klejenia się dołu tapety gdziekolwiek. Po prostu jak przykleimy górę to odklejamy od siebie dolną partię i na spokojnie ją przyklejamy.
  - Jak już będziemy pewni, że tapeta jest na miejscu, bierzemy ściereczkę (miękką) i przecieramy tapetę z wierzchu lekko przyciskając, w celu wyprowadzenia na zewnątrz powietrza. Ruchy ścierką powinny być od środka do boków. Pozbędziemy się tak wszystkich bąbli i nadmiaru kleju. Trzeba przy tym uważać by klej, który się wydostał nie został naniesiony ścierką na tapetę, dlatego warto zmieniać strony ściereczki. 
 • Z każdym pasem tapety postępujemy tak samo, biorąc pod uwagę dopasowanie do siebie wzoru.
 • Gotowe, można podziwiać :)

  Warto pamiętać:
  # Przez 24 h od nałożenia tapety na ścianę unikamy robienia przeciągów w mieszkaniu, bo tapeta może się odkleić.
  # Niewskazana jest wysoka wilgotność w pomieszczeniu podczas klejenia tapet (klej będzie bardzo długo wysychał), ale też nie robimy tego w duszne upalne dni (klej nie wyschnie w przewidzianym czasie, dojdzie do tego zbyt szybko i tapeta będzie bardzo nietrwale przyklejona).

9 komentarzy:

 1. przepraszm,ta tapeta jest b,śliczna,czy możesz podać link z stronką gdzie ją kupiłaś?pozdrawiam,śliczne kolory :_)

  OdpowiedzUsuń
 2. to była aukcja na allegro, niestety nie widzę tego sprzedawcy, od którego kupowałam, ale tu jest identyczna: http://allegro.pl/piekna-tapeta-ornament-2-wzory-i2641644152.html
  poza tym wpisałam w wyszukiwarkę allegro "tapeta ornament" i jest sporo różnych wyników, na pewno coś sobie wybierzesz: http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=tapeta+ornament
  pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tapeta dostępna w Leroy Merlin za 31.99 kupiłam niedawno taką samą :)

  OdpowiedzUsuń
 4. aha, no proszę :D dobrze wiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tapeta śliczna, też się zastanawiam nad nią ale nigdzie nie mogę znaleźć większego zdjęcia. Masz położone tylko 2 paski, czy więcej? Możesz podrzucić zdjęcie, na którym będzie widać całą długość ściany z tą tapetą - od podłogi do sufitu? Byłabym baaaaaardzo wdzięczna :)
  PS. W rzeczywistości tapeta wygląda 100razy lepiej, zdjęcia nie oddają jej uroku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. jeśli ktoś jeszcze wie gdzie taką tapetę można dostać to prosiłabym o wskazówkę ;) albo chociaż nr produktu lub producenta żeby móc wyszukać tego produktu

  OdpowiedzUsuń
 7. http://allegro.pl/alle-tapety-pl-ornamenty-tapeta-ornament-as-i4109470383.html
  http://allegro.pl/tapeta-delight-zmywalana-ornament-liscie-nowosc-i4144012893.html
  http://allegro.pl/tapeta-ornament-da-vinci-damask-glamour-wyprzedaz-i4173482625.html

  OdpowiedzUsuń
 8. wystarczy wpisać w allegro "tapeta ornament" i wyskakuje sporo do wyboru :)

  OdpowiedzUsuń

Komentujcie, każda uwaga jest cenna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...